Legenda o powstaniu Reiki

Chociażby dziś nie martw się.

Chociażby dziś nie złość się.

Czcij swoich rodziców, nauczycieli i ludzi starszych.

Uczciwie zarabiaj na życie.

Okazuj wdzięczność każdej czującej istocie.

Mikao Usui

Mikao Usui (1865-1926) żył pod koniec XIX wieku w Japonii. Uczył się, studiował i doskonalił swoje wnętrze.

Jest to po trochu historia, po trochu legenda o powstaniu Reiki. Przekazywana na seminariach linii Usui-Shiki-Ryoho w Polsce.

Został nauczycielem ucząc w szkole dla chłopców. Opowiadał im o wspaniałych ludziach z przeszłości, opowiadał im jakie potrafili czynić cuda i wielkie rzeczy. Któregoś dnia jeden z jego uczniów wstał i spytał go:

– Nauczycielu powiedz nam, tak dużo mówisz o tych wspaniałych ludziach – o Buddzie, Jezusie, Krysznie i wielu innych. Opowiadasz co oni wspaniałego potrafili robić, ale skąd to wszystko wiesz? Czy byłeś ich uczniem?.

Dr Usui po długim namyśle odpowiedział:

– Czytałem na ich temat bardzo dużo. Nie uczyłem się u nich, bo już dawno nie żyją. Jednak ich wiedza jaką przekazywali jest mi tak bliska, że mogłem uważać się za ich ucznia. To co przekazywali wypełni akceptuje.

Chłopiec spytał ponownie:

Jeśli uważasz się za ucznia tych wspaniałych ludzi, to czy potrafisz robić to samo co oni?

Pytanie było zaskakujące… Usui nie potrafił tego samego. Oni byli wspaniałymi, doskonałymi ludźmi a on jeszcze nie dorósł do nich.

– No tak – powiedział uczeń – ty się uznajesz za ich ucznia a nie potrafisz tego co oni, a od nas żądasz byśmy wiedzieli wszystkiego tego czego nas uczysz.

Pytanie było zaskakujące i mało miłe.

Usui postanowił poszukać jak kiedyś uzdrawiano. Rozpoczął wędrówkę, byli tacy co mówili, że jeździł w poszukiwaniu wiedzy do USA, Europy czy Indii a tak naprawdę nie opuszczał Japonii. Wędrował po miejscach gdzie kiedyś uzdrawiano, gdzie wspaniali ludzie tworzyli cuda.

Były to stare biblioteki w klasztorach i na uczelniach. Spotykał się z ludźmi, wędrował – przez wiele lat niczego nie znalazł.

Jednak lata poświęcone na poszukiwania nie były bezowocne. Był to okres dojrzewania dla niego, lata pracy by dojrzało jego wnętrze, by mógł się zbliżyć do wiedzy, którą posiadali i do siły którą przekazywali.

Zmęczony poszedł do swojego starego mistrza-nauczyciela i mówi, że szuka tyle czasu jak kiedyś uzdrawiano i niczego nie znalazł.

– dobrze – odpowiedział mistrz – pomedytujemy razem, sprawdzimy co się dzieje.

Medytowali i medytowali. W końcu mistrz odpowiedział:

– widzisz, sprawa jest trudna. Do niczego nie dojdziesz, chyba, że wcześniej przejdziesz przez bramę śmierci.

Usui był młody, nie chciał umierać. Postanowił więc szukać dalej.

Dotarł do małego klasztoru spotykając tam wspaniałego człowieka – przeora.
Rozmawiał z nim zdobywając wiedzę, przebyli tak wiele rozmów.
W międzyczasie pokazał mu klasztorną bibliotekę, gdzie przejrzał dużo ksiąg.

Usui wrócił po pewnym czasie do przeora i zwrócił się do niego:

– niestety, nie znajduje nic co bym wcześniej nie wiedział.

Przeor na to:

– Przejrzałeś wszystkie książki w naszych obu bibliotekach?

– Jakich obu bibliotekach? Pokazaliście mi tylko jedną – spytał zdziwiony Usui.

– No jasne, pokazali Ci tylko jedną, drugą nie otwieraliśmy przez dziesiątki, jak nie setki lat. Są tam tak stare księgi, pisane w sanskrycie, że niewielu potrafi je już odczytać. Znasz ten język?

– Nie znam, ale ja się nauczę – odpowiedział Usui

Włożył w to ogromny wysiłek by poznać ten język. Nie było nauczycieli, nie było książek a tylko starzy, najstarsi mnisi pamiętali pojedyncze zwroty. Spisywał wszystko, uczył się słówek, uczył się zwrotów, spisując każde słowo. Nauczył się na tyle, że zaczął rozumieć treści zawarte w księgach.

Czytają raz jedną z tych starych ksiąg znalazł rozdział, wspaniały rozdział – co należy zrobić żeby uzdrowić drugiego człowieka. Nauczył się wszystkiego na pamięć, każde słowo, przecinek każdą kropkę i kreskę. Usui stwierdził, że wszystko już wie.

Poszedł do lazaretu gdzie żyli starzy mnisi i powiedział:

– Przyjaciele znalazłem sposób by was uzdrowić.

Popatrzyli na niego jak na szaleńca.

– Tak… my tu od lat medytujemy żeby zapanować nad swoim ciałem a tu przychodzi taki przybłęda i mówi, że nas od razu uzdrowi.

Usui nie zwracał uwagi na to co mówili, przykładał ręce i patrzył co się będzie działo – i niestety nic się nie działo.

Poszedł znów do przeora i mówi:
– Znalazłem opis jak kiedyś uzdrawiano, ale to nie działa. Co zrobić?

Wtedy przypomnieli sobie, że w okolicy jest święta góra. Tradycja Japońska mówi, że jeżeli ktoś ma jakiś problem z którym nie daje sobie rady, nie może go rozwiązać, idzie na taką górę i przez 21 dni medytuje, modli się, poszcząc. Jest to bardzo duży wysiłek dla organizmu, prawie bez jedzenie i picia.

– Pójdę – mówi Usui
– Nie – mówi przeor – znosiliśmy wielu takich uczniów, nie przeżyli tego.
– Mimo wszystko pójdę – odpowiedział Usui i ruszył na świętą górę.

Mikao Usui

Nazbierał 21 kamyków, przed wschodem słońca jeden z nich odrzucał i siadał medytacji. Minęło tak wiele dni, odrzucił 20 kamyków i nic. Żadnej odpowiedzi. Nastał ostatni dzień, ostatni kamyk powędrował w dół i zasiadł do medytacji.

W trakcie medytacji zauważył jak od strony wschodzącego słońca zbliża się złocisty płomień. Płomień który uderzył go w trzecie oko, Usui zapadł w letarg, będąc w letargu zobaczył, że jest otoczony ogromną ilością kolorowych baniek – jakby mydlanych a w każdej z baniek fragment tekstu z księgi, którą czytał.

Kiedy się ocknął zbliżało się już ku zachodowi a on doskonale rozumiał treść tego co przeczytał, doskonale wiedział czym to jest. I to było przejściem przez bramę śmierci.

Usui przeszedł od od niewiedzy, ciemności, niezrozumienia do wiedzy i połączenia się ze Źródłem, Ojcem.

21 dni bez jedzenie, praktycznie bez picia. Człowiek byłby wyczerpany a on był pełen sił. Tak jakby 21 dni odpoczywał w doskonałych warunkach. Miał tyle sił i energii, że postanowił się tym podzielić.

Biegiem po kamienistej ścieżce w kierunku klasztoru. W pewnym momencie się potknął i uderzył paluchem w kamień. Paznokieć zdarty, krew, ból – Usui złapał się za palec, krew przestała lecieć, ból ustąpił.
Do klasztoru był jeszcze spory kawałek, Usui szedł już ostrożniej. Odezwał się jego żołądek – nic nie jadł od wielu dni. Zauważył małą chatkę przy drodze, była to mała przydrożna gospoda. W środku stół przykryty obrusem, usiadł przy nim.
Podszedł gospodarz.

– Chciałbym szybko coś zjeść – powiedział Usui do gospodarza.
Gospodarz patrzył na niego, wiedział jak wyglądają osoby po wielu dniach głodówki. Brudne ubranie, wychudzenie. Wiedział też, że jeżeli taki człowiek zje coś – co normalnie wszyscy jedzą – to jego żołądek tego nie wytrzyma.

Wielu schodziło w wielkim cierpieniu po posiłku. Postanowił przygotować coś lekkiego, strawnego, ale musi chwile poczekać bo to będzie trwało.
Usui nie chciał czekać.

– Daj mi wszystko co masz do zjedzenia i koniec! – zażądał Usui

Skoro klient prosi… Gospodarz szybko poszedł przygotować coś do zjedzenia. Po chwili przychodzi młoda dziewczyna z posiłkiem, w jednej ręce trzyma miseczkę z jedzeniem a drugą trzyma się za policzek ze łzami w oczach.
Podaje mu jedzenie, Usui pyta:

– Czemu płaczesz?
– Ząb mnie boli – odpowiedziała dziewczyna
– Dlaczego nie idziesz do dentysty – zapytał Usui
– Najbliższy dentysta mieszka daleko stąd, sama pomagam tu dziadkowi. Jest schorowany, nie mogę go zostawić samego. Wizyta u dentysty jest też bardzo droga, nie stać nas na nią.

Usui chwilę pomyślał po czym spytał czy może dotknąć jej policzka. Dziewczyna skinęła głową. Dotknął jej twarzy, przytrzymał chwilę i puścił.
Dziewczyna poszła po kolejną miseczkę z jedzeniem. Wróciła uśmiechnięta i radosna – ból ustąpił!

Usui kontynuował posiłek, zjadł bardzo dużo. Sześciu rosłych mężczyzn by się najadło a mino to nic mu się nie stało po tak długiej głodówce.

Te trzy zdarzenia z czasem nazwano trzema pierwszymi cudami uczynionymi za pomocą energii Reiki.

Było to niemożliwe by wcześniej się coś takiego wydarzyło. Zraniony palec a uzdrowiony, obfity posiłek, który nie wyrządził krzywdy Usui oraz wyleczony ząb dziewczyny.

1925 – Mikao Usui – na dole, w środku

Cuda nie dzieją się wbrew naturze a wbrew temu co my wiemy o naturze. Wiedza o ludzkiej naturze zmienia się. To co kiedyś było nie do pomyślenia, co można było uznać za cud, dziś na nikim nie robi wrażenia.

To właśnie dostrzeganie małych, codziennych cudów jest ważne. Problem, który znalazł rozwiązanie, czegoś co nie mogliśmy zrobić a się udało. Nie mamy umiejętności do czegoś a mimo wszystko łatwo nam to poszło – tak działa energia.
Z czasem przychodzi przyzwyczajenie do naszych małych cudów, przestajemy je dostrzegać. Mówimy, że kiedyś je widzieliśmy a teraz? Teraz energia nie działa, nie widzimy tego.

Miejmy świadomość tego jak energia pomaga. Zauważą to inne osoby patrząc z boku na nas, na nasze życie. Widząc to, że im wiele rzeczy może się nie udać a nam przychodzą łatwiej – mamy pomoc, mamy Reiki.

Usui dotarł do przeora i opowiedział mu co się zdarzyło na górze jak i po drodze. Przeor zastanowił się i odparł, że ma wielki dar, dużo czasu poświęcił na szukanie i dotarcie do niego. Taki dar trzeba przekazać i uzdrawiać chorych.
Usui zapytał gdzie ich znaleźć. Przeor wskazał biednych i chorych na ulicy, w dzielnicy biedoty, slumsach. Usui posłuchał przeora i ruszył uzdrawiać biednych i chorych.

Wędrował kolejne 7 lat swojego życia pomagać i uzdrawiać innych.

Spotkał raz młodego mężczyznę, który poprosił go o jałmużnę.
Usui zdziwiony spytał:

-Jesteś młody, dlaczego nie pracujesz? Dlaczego prosisz o jałmużnę?

Mężczyzna odparł, że nie może. Jest bardzo chory, nie może pracować i nikt go takiego do pracy nie przyjmie, jedyne co mu pozostaje to żebrać. Usui stwierdził, że jeśli chce to mu pomoże, uzdrowi go. Mężczyzna zgodził się, Usui go uzdrowił, pomógł znaleźć pracę i ruszył dalej.

Spotkał dziewczynę w podobnej sytuacji i także jej pomógł, uzdrowił ją z ciężkiej choroby i ruszył dalej.

Wracając po latach w stronę klasztoru by podzielić się swoim doświadczeniem i tym co go spotkało, trafił na młodą kobietę proszącą o jałmużnę. Wydawała się mu znajoma, spytał ją czy przypadkiem się nie znają. Dziewczyna go poznała i odparła, że tak. Kiedyś tędy przechodził i ją uzdrowił. Usui zdziwiony spytał czy zatem znów jest chora i potrzebuje pomocy. Kobieta zaprzeczyła. Usui dopytywał, dlaczego zatem nie pracuje? Przecież pomógł jej także znaleźć pracę i stanąć na nogi. Kobieta z grymasem odparła, że praca jest nie dla niej. Nie chce jej się wcześnie wstawać, pracować, ciągle coś od niej czego oczekuje, daje obowiązki. A tu? Wstaje kiedy chce a z uzbieranych pieniędzy jeszcze zostaje zapas.

Usui zamyślił się… Zdawało mu się, że może to pojedynczy przypadek, może taki typ człowieka i poszedł dalej. Spotkał kolejną osobę, mężczyznę, który także mu się wydawał znajomy. Był to chory, któremu kiedy Usui pomógł. Mężczyzna ten, mimo iż zdrowy, także nie pracował i wrócił do żebractwa.

Usui smutny i zmęczony dotarł do przeora w klasztorze i powiedział mu o tych zdarzeniach. Chciał mu opowiedzieć o sukcesach, o uzdrowieniu a mimo to powiedział, że te 7 lat podróży jest dla niego stracone. Że przez 7 lat szkodził ludziom.

Przeor zdziwiony zapytał jak może on szkodzić ludziom mając taki wspaniały dar. Usui na to opowiedział mu, że spotkał wspaniałych ludzi, o pięknym, czystym wnętrzu – co prawda ciała mieli chore – ale on je uzdrowił, pomógł znaleźć pracę a ci ludzie dzisiaj fizycznie sprawni są wrakami ludzi. Ich wnętrza są teraz czarne, są to wnętrza żebraków, naciągaczy i oszustów.
Zaszkodziłem im… cóż z tego, że ciało ich zostało uzdrowione jak ich wnętrza zostały zniszczone. To ja zrobiłem…

Często niszczymy swoje dzieci, swoich bliskich. Dając im wszystko… Masz tu wszystko tylko nie zawracaj mi głowy. Nie interesują nas ich odczucia i potrzeby. Tworzymy żebracze dusze, które oczekują wszystkiego za darmo, nie dając nic od siebie, nic w zamian.

Usui doszedł do wniosku, że Reiki nie powinno być od tej pory dawane za darmo, oczekiwał zaangażowania i zapłaty. Ruszył więc ponownie szukając takich ludzi.

Chodził po ulicach szukając odpowiednie osoby. Nie zwracano na niego uwagi a więc wziął w rękę lampę oliwną i mówił: „Ciemno, ciemno”. Ludzie się z niego śmiali, pokazywali palcami, czasem ktoś do niego podchodził i mówił: „Facet wyglądasz poważnie a tak się wygłupiasz” a Usui na to:

– Widzisz, mam w sobie dar, chce go dać ludziom a oni się śmieją nie widząc go.

Niektórzy dopytywali dalej:

– Skoro masz dar, czy mogę go otrzymać od ciebie? – Usui odrzekł na to, że nie ma sprawy, może otrzymać ten dar, ale nie za darmo. Musisz coś z siebie dać. Na pytanie a co musi dać Usui odpowiadał – relacje nauczyciel – uczeń.

W tradycji japońskiej oznaczało to znaczne wyrzeczenie. Pozostawienie wszystkiego, rodziny, pracy, domu, majątku i podążenie za swoim mistrzem-nauczycielem. Nauczyciel taki naucza go, on przyswaja wiedzę, następuje wymiana i wtajemniczenie. Jednak jest to trudne.

Podobnie dziś, po latach także jest to trudne, jeśli nie jeszcze trudniejsze. Dziś pracujemy ze sobą, nad swoim rozwojem mając rodziny, dom, pracę. Gromadzimy energię, pracujemy, otrzymując pieniądze za swoją pracę. Dojrzewamy i rozwijamy się.

Mikao Usui

Usui inicjował ok 2000 tys osób z czego około 20 zostało mistrzami i nauczycielami Reiki.

 

Chujiro Hayashi (1880-1940)

Chujiro Hayashi

Jeden z jego uczniów – mistrzów spytał Usui czy on także może mieć swoich uczniów. Jest gotowy wewnętrznie by przekazywać Reiki innym – był to Chujiro Hayashi, oficer/kapitan (emerytowany) w służbie marynarki Japonii.

1938 – Hayashi na górze, po środku

Usui odparł:

– Pozwalam Ci mieć swoich uczniów. Jest jednak jeden warunek – masz uczyć swoich uczniów dokładnie tak ja ci przekazałem.

Hayashi zgodził się i odszedł. Znalazł duży dom i w raz z mieszkającymi z nim uczniami rozpoczął nauki i leczenie za pomocą Reiki.

Chujiro Hayashi 1937

 

Hawayo Takata (1900-1980)

W 1930 roku z Hawajów do Japonii przyjechała 30 letnia wdowa. Była bardzo chora, przybyła do rodzinnego kraju by podleczyć się i mieć siły wychować swoje dzieci. Była to Hawayo Takata – amerykanka japońskiego pochodzenia.
Takata poszła do kliniki, gdzie po zbadaniu postawiono diagnozę – konieczna operacja. Podczas przygotowań do operacji usłyszała wewnętrzny głos swojego zmarłego męża: „Ta operacja nie jest konieczna”. Myślała, że jej się wydawało, drugi raz usłyszała wyraźniej to samo – „Ta operacja nie jest konieczna!”.
Kiedy trzeci raz usłyszała to samo poszła do lekarza pytając czy aby na pewno operacja jest konieczna. Lekarz wyjaśnił jej, że tak. Bez niej umrze.

Takata nie dawała za wygraną, W końcu zniecierpliwiony lekarz poradził jej by udała się do pewnej osoby. W klinice pracuje też kobieta, której krewna pomaga pewnemu doktorowi co przykłada ręce i leczy. Takata poczuła, że to jest właśnie to.

Następnego dnia pojawiła się w klinice doktora Hayashi. Po kliku tygodniach wyzdrowiała. Zafascynowana metodą uzdrawiania postanowiła się tego nauczyć. Była pilnym uczniem, wykonując każde polecenie zarówno doktora Hayashi jak i jego uczniów, byle by ją inicjował – a on mimo to, to odwlekał.

Powodów było parę. Była kobietą a status kobiety w tamtym czasie w Japonii był całkiem inny niż mężczyzn. Po drugie przyjechała z innego kraju. Hayashi nie chciał by narodowa tradycja uzdrawiania wydostała się po za granice jego kraju.
Kolejnym powodem był głęboki mistycyzm doktora. Widział jej wnętrze i chciał by jej upór wewnętrzny, zaangażowanie i rozwój był taki sam jak na zewnątrz.
W końcu Hayashi zgodził się na inicjację Takaty.

Po niedługim czasie Takata wróciła do siebie na Hawaje do swoich córek. Pomagała tam swojej rodzinie, ludziom pracującym na polach trzciny cukrowej i innym, którzy potrzebowali zabiegów Reiki.

W połowie lat 30 Takata zaprosiła doktora Hayashi by przyjechał do niej i nauczał. Ku jej zaskoczeniu zgodził się. Przyjechał z córką i spędził tam dwa lata ucząc, uzdrawiając i inicjując. Takata każdą wolną chwilę spędzała przy swoim nauczycielu rozwijając się duchowo przy swoim nauczycielu. Hayashi inicjował Takate na drugi stopień a kiedy postanowił wrócić już do Japonii – inicjował Takate na trzeci stopień – mistrzowski.

Hayashi & Takata 1937

Po koniec lat 30 Takata miała sen. Śnił się jej Hayashi ubrany w białe kimono – symbol żałobny w Japonii. Wystraszyła się i niewiele nikomu mówiąc udała się do Japonii, do swojego mistrza. Drzwi otworzył jej pełen uśmiechu Hayashi mówiąc do niej, że miło, że się pojawiła, tyle, że o dwa tygodnie za wcześnie.

Takata zdziwiona tym, że przecież się nie umawiała na żaden termin pytała o co chodzi, ale Hayashi postanowił odłożyć wyjaśnienia w czasie i poprosił o pomoc ponieważ mają mnóstwo pracy.

Takata przez dwa tygodnie pomagała w leczeniu, odwiedzała chorych wskazanych przez doktora i świetnie wywiązywała się ze swoich zobowiązań.

Pod koniec tego czasu, Hayashi wezwał swoich uczniów – inicjował do tej pory siedmiu uczniów na mistrzów: czterech starszych mężczyzn, swoją żonę, córkę i Takate. Oznajmił im, że zbliża się kolejna wielka wojna a Japonia będzie uczestniczyć w tym konflikcie. On jako co prawda emerytowany kapitan marynarki, ale będzie musiał brać w tym udział.

Nie zgadzało się to z jego poglądami, tak więc by nie uczestniczyć w wojnie postanowił przejść w świat ducha. Hayashi był wielkim mistykiem, żył równocześnie w świecie duchowym jak i fizycznym. Tym razem postanowił na stałe opuścić świat fizyczny i przejść w duchowy.

Wszystko co miał, klinikę i uczniów podporządkował Takacie – postawił jednak jeden warunek: Masz uczyć tak jak ja Ciebie uczyłem. Postanowił też, że zaraz po ceremoniach pogrzebowych ma wyjechać na Hawaje i tam przeczekać wojnę a po wojnie kontynuować jego dzieło.

1937 Hayashi & Takata

Hayashi zjadł miseczkę swoich ulubionych owoców – truskawek, położył się i odszedł w świat ducha. Po ceremoniach pogrzebowych Takata wróciła na Hawaje i przeczekała wojnę. Była jedyną rodziną japońskiego pochodzenia, która nie została internowana w trakcie wojny na Hawajach.

Takata po wojnie wróciła do Japonii, niestety warunki nie pozwalały na działanie klinik Reiki, praktyk uzdrawiających i tym podobnych zajęć – było to zakazane przez władze okupacyjne.
Trudno było spotkać także pozostałych uczniów czy innych mistrzów Reiki.

W 1925r. po śmierci Usui, jego uczniowie-mistrzowie stworzyli organizację zamykając ją tak hermetycznie, że do lat 80 nie wiadomo było, że są jeszcze jacyś członkowie Reiki w Japonii i spadkobiercy Usui.

Takata mając błogosławieństwo doktora Hayashi na pracę na zachodzie, wróciła i kontynuowała dzieło. Mając już dorosłe dzieci odwiedzała także swoje wnuki. Najstarszą wnuczką była:

 

Phyllis Lei Furumoto (1948-2019)

Phyllis wspominała, że gdy babcia przyjeżdżała w odwiedziny, ona jako najstarsza wnuczka zajmowała się babcią. Któregoś dnia grając w japońskie karty pokłóciły się, babcia się zdenerwowała i stwierdziła, że ma usiąść na krzesełku i zamknąć oczy. Coś tam porobiła, chuchnęła, klasnęła i powiedziała, że od dziś mają nową zabawę. Przykładają sobie rączki i będzie spokojnie.

Tak Phyllis została inicjowana na pierwszy stopień Reiki. Takata przyjeżdżała, odwiedzała ją, robiąc sobie na wzajem dużo zabiegów. Kiedy Phyllis była prawie pełnoletnia, podczas gry w karty ponownie się pokłóciły. Takata kazała wnuczce znowu usiąść na krześle, złożyć ręce, zamknąć oczy. Coś tam porobiła, chuchnęła, klasnęła i powiedziała jej:

– Phyllis od dziś składasz rączki i codziennie robisz mi zabieg wieczorem na odległość i spłacasz to co ja Ci dałam

Phyllis obiecała, że tak będzie robić. Był to okres zimnej wojny, była młoda, bawiła się, korzystała z życia a mimo to zawsze kiedy wracała do domu – nawet późno w nocy – był telefon: „Phyllis nie było jeszcze zabiegu”.

Phyllis zawsze zastanawiała się skąd babcia o tym wie…

Skończyła liceum, studia a lubiąc jeździć na nartach postanowiła pójść do pracy jako instruktorka jazdy na nartach. W środku sezonu dostała telefon od mamy: „Wracaj natychmiast do domu, babcia zwariowała”.

Takata mając prawie 80 lat postanowiła zrobić objazd po USA. Ktoś musiał jej w tym pomóc i Phyllis się na to zgodziła pod warunkiem, że ruszy się jak sezon narciarski się skończy. Tak też się stało. Wróciła do domu, spakowała się z babcią, zarezerwowała hotele i zakupiła bilety. Taksówka czekała, tylko zabrać bagaże i ruszyć. Babci jednak nie było.

Phyllis znalazła ją w pokoju bujającą się na fotelu i mówiącą do niej „Oj Phyllis, Phyllis nigdzie nie pojedziemy – nie pasujemy do siebie”. Phyllis zdziwiona, zawsze ze sobą się jakoś dogadywały a teraz nagle nie pasowały do siebie. Takata jednak swoim sposobem kazała jej usiąść na krześle, zamknąć oczy i złożyć ręce. Coś tam porobiła, chuchnęła, walnęła w dłoń i kazała otworzyć oczy. „Teraz możemy razem lecieć”.

Phyllis wspominała, że do tego czasu nie bardzo wiedziała czym jest Reiki. Wiedziała, że przykładają sobie ręce, coś tam czuje ciepło, wiedziała, że tym pomaga, ale dopiero podczas podróży z babcią zrozumiała czym jest Reiki.

Ponad pół roku, 24 godziny na dobę razem obserwowała co babcia mówi, co robi, jak naucza i leczy. Phyllis z wykształcenia psycholog, zauważała zmiany w ludziach. Zmiany po zabiegach, zmiany w zachowaniu i ciele. Ludzie zmieniali po tym całe swoje życie . I ona sama w końcu zaczęła rozumieć czym jest Reiki. Dojrzewała duchowo. Takata przekazywała jej wszystko co wie.

Wróciły do domu. Phyllis powróciła do swoich zajęć, jazdy na nartach, instruktażu. Po tym postanowiła poszukać pracy w swoim wyuczonym zawodzie – psychologa. Niestety spotykało ją małe rozczarowanie. Kiedy szła na rozmowę o pracę i pytano jej jakie jest jej wykształcenie, odpowiadała – jestem mistrzem Reiki.

Ludzie nie rozumieli co to jest, nie otrzymywała pracy.

Phyllis wróciła do Takaty a ta ciesząc się, że ją widzi powiedziała jej, że ma spotkania, seminaria, ale jest zbyt zmęczona i chce by ją wyręczyła i pojechała poprowadzić spotkania. Takata była chora, Phyllis początkowo nie chciała się zgodzić by pojechać na spotkania, chciała zostać i zaopiekować się babcią. Jednak Takata odparła jej: „Nie liczę się ja, liczą się ludzie i przekaz Reiki – to jest najważniejsze”.

Posprzeczały się jak to miały w zwyczaju, lecz w końcu doszły do porozumienia. Phyllis pojedzie poprowadzić spotkania Reiki za Takate a Takata obiecała, że nie umrze w tym czasie, tak długo jak nie wróci Phyllis.

Tak też się stało. Phyllis jeździła i prowadziła spotkania z Reiki a babcia czekała na nią w domu. Któregoś razu, w grudniu 1980 roku Phyllis wróciła domu a Takata niestety nie dotrzymała obietnicy…

Phyllis & Takata

Takata w swoim życiu inicjowała 22 mistrzów Reiki. Mówiła, że jej następcą będzie Phyllis. Choć nie mówiła tego wprost – masz uczyć tak jak ja Cię uczyłam, ale uważała ją sukcesora przekazu, czyli łączy się ze ŹRÓDŁEM, także poprzez Usui – Hayashi – Takate.

Phyllis była młodą osobą, miała 30 lat i wiedziała jak ogromnym wysiłkiem jest prowadzenie spotkań, inicjacji, bycia liderem. Przerastało ją to, odmówiła.
Chęć objęcia schedy po Takacie wyraziła Barbara Weber Rey (inicjowana na mistrza przez Takate w 1979) -mimo to część mistrzów się nie zgodziła i poparła Phyllis na sukcesora linii przekazu (Takata napisała list to jednego z mistrzów przekazując swoją wolę by jej następcą została Phyllis).

Phyllis po pół roku prób przekonywania, zgodziła się wreszcie na objęcie tytułu Wielkiego Mistrza – tytułu będącym funkcją lidera przekazu lub jak kto woli pełniącego funkcję sukcesora przekazu, będąc jednocześnie mistrzem jak każdy inny mistrz Reiki w tym systemie.
W rocznicę śmierci Takaty mistrzowie spotkali się – jak wspominali – przypadkowo nad grobem Takaty. Poznali się, wspominali i postanowili spotkać się za rok w innym miejscu.

Phyllis Lei Furumoto

Spotkali się ponownie kolejnego roku (1983) i postanowiono założyć organizację zrzeszającą mistrzów Reiki istniejącą do dziś – Reiki Alliance.

Regulamin tej organizacji jest bardzo prosty:

– Uznajemy Phyllis za jedynego wielkiego mistrza (sukcesora przekazu) Usui-Hayashi-Takata.

– Wszyscy mistrzowie w linii przekazu (Usui – Hayashi – Takata – Phyllis w systemie Usui Shiki Ryoho) są sobie równi – wszyscy mistrzowie podczas inicjacji łączą się poprzez swoich poprzedników ze źródłem i podłączają do niego tak jak Usui łączył się ze Źródłem.

– Przekazywanie na seminariach w systemie Usui Shiki Ryoho: Zabieg na sobie i innym, historia Reiki i symbol, cztery inicjacje i pięć zasad Reiki.

Do tej pory jedynie sukcesor przekazu inicjował innych mistrzów. W 1988r. Phyllis na zjeździe organizacji spytała swoich uczniów-mistrzów, kto jest gotowy na inicjowanie swoich pierwszych uczniów. Wstały dwie osoby: Brigitte Muller i Horst Gunther z Niemiec. Oboje przez kilka miesięcy pracując wraz ze swoimi uczniami przygotowywali się do inicjacji nowych mistrzów. W Październiku 1989r. Polak – Jan Peterko uczeń Brigitte został inicjowany na mistrza Reiki (sam po 6 latach pracy nad sobą inicjował swojego pierwszego ucznia na mistrza).

Phyllis Lei Furumoto zmarła 31 marca 2019 roku. Dwa tygodnie przed śmiercią wskazała Johannesa Reindla na swojego następcę i sukcesora przekazu linii Usui Shiki Ryoho.

Johannes Reindl

Reiki dla zwierząt i roślin

Domowe zwierzaki jak i te hodowlane zaskakująco dobrze reagują na zabiegi Reiki. Przypominają w tym najmłodsze dzieci, które biorą tylko tyle energii ile potrzebują. Same decydując o tym ile im przekażemy.

W przypadku zwierząt jest dokładnie tak samo. Pies czy kot jak i inne zwierzę dosłownie wysmyknie nam się spod rąk kiedy uzna, że już dość lub zmieni pozycję samemu nakierowując miejsce, które uznają za najlepsze.

W podawaniu energii zwierzakom właściwie nie istnieją ograniczenia – zwłaszcza jeśli mamy drugi stopień Reiki – możemy właściwie dowolnie pomagać wszelkim gatunkom. Dosłownie.

Zwierzęta, które możemy dotknąć jak psy, koty, gryzonie, ptaki, konie itp. zasada jest prosta: łączymy się prosząc o wypełnienie Reiki i przekazaniu nadwyżki naszym braciom mniejszym. Taki zwierzak zazwyczaj układa się wręcz w odpowiedni sposób, „nie protestuje”, nie ucieka czy nie reaguje niepokojem czy agresją. Wtedy sami poczujemy się pewniej i z ochotą robimy zabieg. Sam czas zabiegu jest różny w zależności od stanu zwierzęcia jak i nawet gatunku/rodzaju.
Pies potrafi leżeć długo i czerpać energię, koty „uciekną” nie raz zaledwie po paru minutach. Lecz każde z nich weźmie tyle ile uważa, że potrzebuje.

Zabiegi bezpośrednie wyglądają bardzo podobnie jak u ludzi. Znając podstawową anatomię nie ma problemu by kotu czy psu zrobić zabieg na nerki, żołądek, stawy, głowę, kark, szyję/krtań czy łapki. Mniejsze zwierzaki można chwycić w dłonie i robić ogólny zabieg lub skoncentrowany na danym miejscu lecz trzymany całościowo. Takie drobne stworki jak gryzonie, ptaki, po prostu trzymamy w dłoniach (często się przy tym uspakajają i pozostają w bezruchu). Gady, płazy i owady najlepiej na terrarium lub pojemnik w którym są (wrażliwa skóra tych zwierząt, czasem toksyczność u płazów lub delikatność budowy owadów).

Oczywiście można to także robić poprzez trzymanie je w pojemnikach, słoikach, kładąc ręce na klatkę czy akwarium (jak i po drugim stopniu Reiki na odległość np. dla zwierząt w zoo).

Duże zwierzęta jak konie, duże zwierzęta gospodarskie i inne z którymi możemy mieć bezpośredni kontakt można traktować jeszcze bardziej indywidualnie. Przykładamy wtedy ręce do poszczególnych miejsc (konie lubią pozycje za uszami, na karku lub psyku).

Można wspomagać też miejsca z opatrunkami, po zabiegach (Reiki przenika przez opatrunki/bandaże) – goją się zazwyczaj znacznie szybciej, są mniej podatne na powikłania, zakażenia czy osłabienie. Po za tym znacznie łatwiej robić zabieg na dużym zwierzęciu a taki koń czy krowa potrafi relaksować się przy tym kładąc uszy i obniżając łeb przymykając przy tym oczy.

Zwierzaki bardzo często mają podobne problemy jak my. Dlatego nie dziwmy się kiedy mają potrzebę by zrobić im zabieg na zatoki, gardło, katar, trawienie, stawy, przeziębienie czy wszelkiej maści problemy… psychiczne. Zwierzę po traumie (bite, złapane, wzięte ze schroniska, po bójce, wystraszone czy agresywne), choć pamiętajmy wtedy o podstawowym zachowaniu bezpieczeństwa: zabieg na odległość bądź na klatkę, kojec.

Można kierować energię na narządy związane z określoną chorobą, np. przy zaziębieniu śledziona (system obronny), nerki (wydalanie), wątroba (odtruwanie) oraz głowa i szyja. Po różnych zabiegach i operacjach, codzienne przekazywanie Reiki pomaga w szybkim powrocie do zdrowia.

Krótka ściąga jak zrobić zabieg różnym rodzajom zwierząt:

– Psy i koty: Za uszami, jedna dłoń na łbie, druga pod szyją. Na piersi, na brzuchu, grzbiecie, biodrach i narządach. Także bezpośrednio na miejscach bolących, takich jak zraniona łapa.

– Konie i krowy: Jak u psa i kota. Okulawione konie, także na nodze (przez opatrunek), na łbie za uszami i na czole między oczyma.

– Rybki akwariowe, gady, płazy czy owady: Położyć ręce na akwarium (można też odłowić, wrzucić do naczynia/słoika i robić bezpośrednio na nim zabieg)

– Ptaki: Trzymać w dłoni, albo położyć dłonie na klatce.

– Zwierzęta w ZOO: w miarę możliwości bezpośrednio oraz na zagrodach, klatkach lub poprzez drugi stopień Reiki na odległość.

We wszystkich powyższych przypadkach można także reikować pokarm, podawane leki czy wodę.

Mój nauczyciel wspominał, że jego schorowany już i stary pies jadł pod koniec tylko karmę, którą wcześniej poddał Reiki. W innym przypadku nie chciał jeść 🙂

Dochodzimy tu też powoli do zabiegów dla zwierząt umierających, nieuleczalnie chorych. Pamiętajmy, że Reiki leczy a w zasadzie wspomaga głównie energetyczną część ciała. Nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc, uzdrowić czy wyleczyć fizycznych dolegliwości.
Sam zastanawiałem się co się stało, gdy zwykła rybka akwariowa – chora na ospę rybią – po oddzieleniu do pojemnika i robieniu Reiki, na drugi dzień po prostu zdechła. Podobnie było z innymi ciężko chorymi rybami. Reiki jakby ukróciło ich cierpienia.

Podobne relacje były przy psach czy kotach, które właściwie już tylko leżały i cierpiały. Zabiegi uspokoiły je, zwierzaki odchodziły w spokoju, często z wyraźnie mniejszym bólem. Dlatego nie zdziwmy się kiedy chcemy bardzo wyleczyć a zwierzę odejdzie. Nie zrobiliśmy nic złego, Reiki „wie” gdzie ma dojść i pomaga nam właściwie dla sytuacji. Czasem pomagając odejść w sposób najbardziej łagodny.

Rośliny

W przypadku roślin reakcje na zabiegi mogą być trochę zwolnione. Jednak ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Zabiegi można stosować na rośliny domowe / doniczkowe (bezpośrednio na doniczkę a jeśli jest taka potrzeba to i na liście/łodygi), rośliny cięte (przytrzymajmy za łodygi, lub bezpośrednio na wazon w którym są.  Zazwyczaj dłużej kwitną, zachowują świeżość a niektóre nawet się przy tym ukorzenią).

W przypadku choroby warto zwrócić uwagę na fachową literaturą, dzięki temu szybko namierzymy problem i skoncentrujemy na tym intencję.

Mając drugi stopień Reiki można robić zabieg na odległość dla całego ogrodu, sadu (wspaniałe plony! Ochrona przed szkodnikami czy negatywnymi warunkami atmosferycznymi), parku czy lasu! Mamy przecież całe poradniki dotyczące medytacji z drzewami. Reki bezpośrednio na rękoma na korze lub na odległość, bądź w starym dobrym stylu po prostu przytulając się do niego i wymieniać się energią.

Zapraszam do komentowania i pytań lub dyskusji. Jakie wasze jest doświadczenie w medytacji i Reki dla zwierząt i roślin?

Pozdrawiam ciepło!

Paweł

*zdjęcia i źródło tekstu na którym opierałem ten artykuł pochodzą ze znakomitej książki: „Reiki – Wylecz się sam” – Brigitte Muller i Horst Gunther oraz inne książki, Internet, doświadczenia przyjaciół oraz własne.

Czakry w Reiki

„Siedem czakr to ośrodki energii, bramy i przetworniki, rozmieszczone wzdłuż kręgosłupa aż do głowy… Czakry, jak anteny odbierają i przetwarzają całą energię wchodzącą do własnego pola energetycznego człowieka. Energetyczne pole własne rozprzestrzenia się na zewnątrz warstwami, w swym największym zasięgu wychodzi ono poza obręb ciała fizycznego… ” (K. Sherwood – Czakroterapia s. 157-158).

Czakry w naszym ciele są niczym nasz „energetyczny kręgosłup”. Można je też nazwać stopniami świadomość. Sam właśnie tak je traktuje, siedem czakr głównych jako nasz energetyczny kręgosłup:

– pierwszy czakram – podstawy/korzenna- kolor czerwony (Archanioł Gabriel)
– drugi czakram – podbrzusza/sakralny – kolor pomarańczowy (Archanioł Kasiel)
– trzeci czakram – splot słoneczny/splotowa – kolor żółty (Archanioł Zachariel)
– czwarty czakram – serca/serdeczna – kolor zielony (Archanioł Rafael)
– piąty czakram – gardło/szyjna – kolor błękitny (Archanioł Samael)
– szósty czakram – czołowa/trzecie oko – kolor indygo (Archanioł Annael)
– siódmy czakram – korona/ciemieniowa – kolor fioletowy (Archnioł Michał)

oraz pozostałe stopnie świadomości, które wykraczają daleko poza znane nam czakry (niewielu tak wysoko wchodzi a wielu wręcz neguje ich istnienie). A są one po prostu inaczej nazywane i być może pojmowane.

W Reiki zajmujemy się głównie harmonizowaniem czakr. Prosta intencja brzmi po prostu „Czakry są odblokowane, oczyszczone, zrównoważone” – co ważne! Zawsze odblokowujemy je, łączymy się z nimi – nigdy otwieramy (otwarcie czakr to jak otwarcie drzwi do domu i zostawieniu je na noc, nigdy nie wiemy kto może z takiego „zaproszenia” skorzystać).

„Harmonizujemy czakry jedne z drugimi. Kładziemy jedną dłoń na 1 czakrze (…) drugą na 6 czakrze (…). Wyczuwamy energię i czekamy, aż w obu czakrach da się wyczuć równa „energie”.

„Można też harmonizować lub równoważyć czakry, trzymając jedną dłoń na 1 czakrze albo na 6 i do niej kolejno wyrównując pozostałe czakry”. (B. Muller&H.g. Gunther – Reiki wylecz się sam s. 114-116) – swoją droga tak właśnie robimy u nas 😉

Oczywiście będąc na drugim stopniu Reiki można to dodatkowo wzmocnić odpowiednimi symbolami. Z doświadczenia mojego jak i moich przyjaciół z Reiki wychodzi na to, że dbanie o swoje czakry (a więc i regularne zabiegi z nimi) ogromnie pomagają we własnym rozwoju a często bywają kluczowe by „pójść dalej” Można by rzec: nie ma dobrego mistrza Reiki bez rozwiniętych czakr.

W naszej społeczności Reiki podstawą przy zabiegu jest harmonizacja czakr a następnie przeprowadzenie pełnego zabiegu na pozycje z przodu i z tyłu. Daje to ogromnego „kopa” energetycznego i pozwala na głębsze dotarcie Reiki tam, gdzie tego potrzebujemy.

Medytacja i Reiki za pomocą snu

Każdy z nas jest „wyposażony” w doskonałe narzędzie do medytacji jakim jest sen. Wyobraźmy sobie, że w czasie marzeń sennych osiągamy stan porównywalny do najgłębszej medytacji.

Mało osób zdaje sobie sprawę, że możemy medytować w trakcie snu lub „śnić na zlecenie”. Takie sny, gdzie zadajemy pytanie przed snem i zasypiamy różnią się diametralnie od podstawowych, losowych snów jakie osiągamy podczas spania. Te „zwykłe” mają najczęściej za zadanie uporządkowanie i konsolidację pamięci i przeżyć z jawy.

Sny na zlecenie są czymś zupełnie innym niż świadome sny czy OBE. Przypomina to bardziej pytanie przed lub w trakcie głębokiej medytacji. I o ile w długotrwałej medytacji i sporym skupieniu mamy coś, co może da nam odpowiedzi, to w trakcie snu wchodzimy parę razy równie głęboko i to bez większego wysiłku.

Taki sen traktujemy jako obiektywną rzeczywistość, przedstawioną w sposób symboliczny. Bo właśnie symbolika snu jest dla nas najważniejsza. Podstawową zasadą jest: zapomnij o większości senników i ich treści. Oczywiście są pewne uniwersalne symbole, które w miarę sprawdzają się u każdego z nas. Jednak w większości musimy pobawić się w we własnego psychoanalityka.

To co najważniejsze: osoby, które znamy a pojawiają się we śnie (rodzina, przyjaciele, spotkane osoby) nimi najczęściej nie są. Czyli śniąca nam się matka/córka/żona/syn/przyjaciel to niekoniecznie oni faktycznie (w sensie, że przyszły nam dać odpowiedź). To nie oni nam coś przekazują a nasza świadomość, podświadomość, energie lub inne istoty. To właśnie ich rady lub odpowiedzi mamy odebrać w taki sposób jakbyśmy rozmawiali ze znanymi nam osobami (bardziej wrażenie, że to znana nam osoba lub jej głos, coś związane z nią dotyczy faktycznie tej osoby a nie ona sama w swojej postaci).

Dla przykładu, chcemy prześnić powtarzający się ból naszych pleców, który nagle się nam pojawił. Jest to jakiś znak (o tym w innym artykule). Po zadaniu pytania, co oznacza ten ból – otrzymujemy dla przykładu sen z naszym ojcem, który tłumaczy nam żebyśmy się nie martwili i wszystko się ułoży. Ból oznaczał jakieś zmartwienie, czasem otrzymamy także rade jak sobie z tym poradzić. Czy ojciec, który nam się przyśnił to nasz własny ojciec? Nie, niestety lub na szczęście (;)). Chodzi tu bardziej o sam archetyp, nasz własny archetyp naszego ojca a nie ten uniwersalny np. Junga. Musimy podejść do niego jako idealnego przykładu naszego ojca, bez uprzedzeń do jego osoby. Ojca, którego kojarzymy z jego najlepszymi cechami. Może odbieraliśmy go zazwyczaj jako kogoś z ogromną widzą i rozsądkiem? I to właśnie takie osoby byśmy posłuchali w odpowiedzi na nasze pytanie. Dlatego nam się pojawiła odpowiedź w postaci naszego ojca. Może być to dowolna osoba, zwierzę lub nawet przedmiot. Chodzi o skojarzenia, ponieważ energie i nasza podświadomość odpowiada nam w sposób, który mamy zrozumieć. Taki, który jest dla nas jasny, nawet mimo początkowych zawiłości.

Kolejną zasadą jest, gdy zadamy pytanie i nie zmienimy go w trakcie nocy, będziemy śnić różne odpowiedzi tego samego pytania. Tak więc drążymy temat do oporu.

Co ciekawe i najlepsze w tym wszystkim, można „przerabiać” swój rozwój duchowy i energetyczny we śnie. Wykonując coś w rodzaju zadań czy „misji”. Dla przykładu zależy nam na swoim rozwoju, chcemy się trochę „podciągnąć”. Prosimy o wykonanie zadania, który umożliwi nam „wskoczenie o level wyżej”. Sny są wtedy naprawdę inne, biegamy, latamy, zwiedzamy najróżniejsze miejsca. Walczymy, strzelamy lub przeszukujemy księgi. Zmieniamy się na czas snu w swoistego Jems’a Bond’a lub Indiana Jons’a. I faktycznie idzie się tak „podnieść” energetycznie.

W śnie na zlecenie możemy prześnić dosłownie wszystko, szukać odpowiedzi na zadane przez nas pytania lub wykonywać zlecenia by przerobić coś w sobie. Doskonałe narzędzie medytacji, które dodatkowo nie zabiera nam czasu – wystarczy położyć się spać i korzystać w wbudowanej w nas, niesamowitej możliwości rozwoju.

Jeśli jesteś adeptem drugiego stopnia Reki, można do tego wykorzystać symbole. Łączymy się z naszą intencją, która jednocześnie jest pytaniem do snu. Jeśli jesteśmy na pierwszym stopniu, „trzymamy” taką intencję w ręku i reszta jak wyżej. Nie zapomnijmy podziękować po przebudzeniu (a jeśli nie mamy Reiki, to po prostu zadajemy pytanie przed snem i zasypiamy).

Po pewnym czasie nabierzemy wprawy, zaczniemy zapamiętywać nasze sny po przebudzeniu (warto sobie notować, pytanie – odpowiedź w postaci snu, datę), ponoć na zapomnienie pomaga puszczenie wody w kranie i przysłuchiwaniu się jej. Pomaga sama częstotliwość wydawanego przez lejącą się wodę dźwięku – u mnie nie działa a może za rzadko próbowałem?

Ciekawostka na koniec: Ludzie przed wynalezieniem kolorowej telewizji, śnili na czarno-biało…